top of page

Ogniska Muzyczne Akademii Tradycji

Jesienią 2022 r. podjęliśmy inicjatywę, dzięki której dzieci, młodzież i dorośli mogą uczyć się gry na ludowych instrumentach. Obecnie nasze Ognisko Muzyczne działa w dwóch miejscach: w Społecznym Ognisku Artystycznym w Zielonej Górze (ul. Krasickiego 4 oraz w Szkole Podstawowej w Brzeźnicy koło Żagania (gmina Brzeźnica).

Jeśli chcesz zgłosić się na nasze zajęcia, wypełnij poniższy formularz:

Formularz dla dzieci i młodzieży (osób niepełnoletnich):

https://forms.gle/BrYq8GGAL8UBoSiLA

Formularz dla osób pełnoletnich:

https://forms.gle/YqPGqJRADrnhWSma6

O ZAJĘCIACH

W naszych ogniskach oprócz indywidualnych zajęć instrumentalnych odbywają się także zajęcia grupowe: kapelowe, wokalne, rytmiczne i taneczne, na których uczniowie mają się integrować, uczyć się od siebie i wspólnie bawić. Podstawową metodą nauki gry jest uczenie ze słuchu, co nie znaczy, że uczniowie nie będą poznawać nut i zasad muzyki. Metoda nauczania ma być więc zbliżona do metody Suzuki i do tradycyjnego sposobu przekazu.

Zajęcia będą obejmować indywidualne (max. po 2 osoby) lekcje instrumentalne - raz w tygodniu, oraz średnio raz w miesiącu zajęcia grupowe, na których będą prowadzone przemiennie zajęcia kapelowe, umuzykalniające, taneczne i teoretyczne.

PROWADZĄCY

Zajęcia w naszych ogniskach prowadzone będą zarówno przez doświadczonych ludowych muzykantów, jak i wykwalifikowanych pedagogów muzyki i tańca. 

ANATOL KOGUT

Muzyk, multiinstrumentalista    (kontrabas, akordeon, piszczałka, skrzypce) pochodzący z ukraińskiej części Bukowiny. Pochodzi z rodziny o korzeniach polsko-ukraińsko-rumuńskich. W Ukrainie ukończył szkołę muzyczną na skrzypcach i akordeonie oraz studia pedagogiczne na Uniwersytecie Jurija Fedkowycza. Od wielu lat mieszka w Polsce. Był członkiem kapeli Syrba, a obecnie gra w kapeli Zespołu Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy i Kapeli „Wióry Lecą”. W Ukrainie był instruktorem muzyki w domu kultury i nauczycielem muzyki w szkole.

DOROTA POLISZUK

Skrzypaczka, prymistka w Zespole Górali Bukowińskich "Watra" i Kapeli "Wióry Lecą". Z zespołem „Watra” czuje się mocno związana, ponieważ jej dziadkowie urodzili się na Bukowinie, a rodzice również kultywują tradycje, jako członkowie zespołu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. W Żaganiu. Obecnie studiuje edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na profilu instrumentalnym oraz pedagogikę na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pasję do muzyki przelewa na najmłodsze dzieci z przedszkola, których uczy rytmiki. Pracuje także w szkole w roli wychowawcy świetlicy.

29 (Copy).jpg
MCZ04572.jpg

SŁAWOMIR KOZŁOWSKI

absolwent kompozycji w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1998 pracuje w Filharmonii Zielonogórskiej jako organizator koncertów kameralnych i symfonicznych. Jest również nauczycielem przedmiotów ogólnomuzycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Zielonej Górze. Jako skrzypek współpracował z Lubuskim Zespołem Pieśni i Tańca, Zespołem Pieśni i Tańca "Maki", Zespołem Górali Bukowińskich "Watra" oraz z Kapelą "Syrba", z którą w 2012 roku zdobył srebrną basztę na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą prezentując muzykę Górali Bukowińskich.

HIERONIM JURASIK

cymbalista pochodzący z Brzeźnicy z rodziny polskich reemigrantów z Bukowiny rumuńskiej. Gry na cymbałach uczył się od swojego ojca, Bolesława Jurasika, uznanego wiejskiego cymbalisty, którego kunszt opisywał m.in. prof. Piotr Dahlig w pracy „Cymbaliści w kulturze polskiej”. Od początku swojej działalności artystycznej Pan Hieronim związany był z Zespołem „Watra” z Brzeźnicy. W latach 2021-2022 prowadził szkolenie z gry na cymbałach w ramach projektu „Mistrz Tradycji – Hieronim Jurasik” realizowanego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

30.JPG
25 (Copy).JPG

MICHAŁ KISZOWARA (taniec, rytmika, koordynacja Ogniska)

instruktor tańca ludowego, absolwent Dwuletniego Studium Tańca w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie o specjalności taniec ludowy. Przez ponad 20 lat członek Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. W latach 2013 - 2019 pracownik Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, w którym zajmował się m.in. prowadzeniem zajęć edukacyjno-artystycznych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie polskiej kultury ludowej. Uczestnik Konwentu Tańca Tradycyjnego organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

INTRUMENTY

Możliwa będzie nauka gry na następujących instrumentach:

skrzypce, altówka, kontrabas, akordeon,

piszczałki, dudy, cymbały

WIEK

Zapraszamy na zajęcia zarówno dzieci od 6 roku życia, młodzież, jak i dorosłych.

23.jpg

KOSZT

Cennik opłat za zajęcia w naszych ogniskach:

  • Zajęcia instrumentalne raz w tygodniu + zajęcia grupowe mniej więcej raz miesiącu miesiącu (150 zł/mies.)

ORGANIZATOR

Organizatorem działalności Ogniska Muzycznego Akademii Tradycji jest Stowarzyszenie "Akademia Tradycji" z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Stary Kisielin - Pionierów Lubuskich 53.

Kontakt: tel. 880 285 565, e-mail: akademiatradycji@wp.pl

Projekt jest obecnie realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra.

Współorganizatorem Ogniska w 2022 r. był Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt był realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2022 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w NIMiT. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2022 r. zadanie było także realizowane we współpracy z Gminą Świdnica, która wsparła projekt finansowo.

Logo_NIMIT_RGB_kolor_poziom.png
gmina ŚWIDNICA.png
MKiDN_kolor.png
NOWE LOGO CZARNE BEZ TŁA.png
bottom of page