Oferta warsztatowa
Organizujemy warsztaty, lekcje, animacje, pokazy i szkolenia. Swoją ofertę kierujemy przede wszystkim do szkół, przedszkoli, ośrodków kultury, grup zorganizowanych, ale także do osób prywatnych, Umówcie się z nami, a przyjedziemy do Waszej szkoły, miejscowości, czy firmy, będziemy bawić się z Wami na pikniku, festynie lub uświetnimy Waszą uroczystość.
Wybierz jedne z proponowanych warsztatów, lub zaproponuj swój temat
"O zbójnikach"
"O pasterzach"
Region Kozła
Górale Bukowińscy
Polskie tańce
narodowe
Dekorowanie pierników
Tkactwo
Hafciarstwo
Ubijanie masła
Wyrabianie sera
"Stukawka - pukawka"
Wielkanoc
Winobranie
Kolędnicy
Zajęcia cykliczne
Galeria zdjęć
"O ZBÓJNIKACH"
(zajęcia skierowane głównie do przedszkoli i szkół podstawowych)
-
góry i górale (wprowadzenie)
-
strój i broń zbójników
-
z murowanej piwnicy (muzyka, taniec i śpiew)
Podczas warsztatów dzieci dowiadują się jak wyglądało niegdyś życie w górach i dlaczego niektórzy górale decydowali się wybrać życie zbójnika. Następnie poznają ubiór zbójnicki - z czego był wykonany i jakie spełniał funkcje, oraz dowiadują się jak ważna dla każdego zbójnika była ciupaga.
Na koniec dzieci uczą się zbójnickich przyśpiewek i tańca.
"O PASTERZACH"
(przedszkola, szkoły podstawowe i średnie)
-
baca i jego owiecki (wprowadzenie)
-
instrumenty pasterskie (prezentacja)
-
zabawa na pasionku (tańce góralskie)
-
ubijanie masła metodą tradycyjną (opcjonalnie)
Warsztaty opowiadają o życiu i codziennej pracy górskich pasterzy. Dzieci dowiadują się jak niegdyś ubierali się pasterze, jak pracowali i jak umilali sobie czas muzykując. Uczestnicy poznają brzmienie i sposób wytwarzania instrumentów pasterskich takich jak piszczałki, czy okaryny. Następnie tańczone są góralskie tańce. Na zakończenie istnieje możliwość przeprowadzenia pokazu ubijania masła metodą tradycyjną. W procesie tym biorą udział wszyscy uczestnicy zajęć, którzy następnie mogą skosztować wyrobionego przez siebie masła.
REGION KOZŁA
(przedszkola, szkoły podstawowe i średnie)
-
tradycyjny strój lubuski (prezentacja)
-
jak beczy kozioł? (o tradycyjnym instrumencie Regionu Kozła)
-
tańce lubuskie
W ramach warsztatów uczniowie poznają najważniejsze informacje na temat tzw. folkloru lubuskiego. Poznają strój dąbrowiecki oraz lubuskie przyśpiewki i tańce. W spotkaniu uczestniczy muzyk ludowy grający na koźle - unikatowym instrumencie charakterystycznym tylko dla pogranicza lubusko-wielkopolskiego. Uczniowie dowiadują się jak brzmi i jak zbudowany jest ten instrument.
GÓRALE BUKOWIŃSCY
(przedszkola, szkoły podstawowe i średnie)
-
górale na nizinach (historia Bukowińczyków)
-
tradycyjny strój
-
muzyka i tańce
Jest to lekcja o polskich góralach, którzy emigrowali na Bukowinę, by po II wojnie światowej osiedlić się na terenie obecnego województwa lubuskiego. Dzięki wieloletnim staraniom zachowali swoje tradycje, które mogą przekazywać młodemu pokoleniu. Podczas zajęć uczestnicy poznają ich strój, muzykę i tańce.
POLSKIE TAŃCE NARODOWE
(szkoły podstawowe i średnie)
-
jak wytańczono niepodległość? (rola polskich tańców w podtrzymywaniu polskości w XIX w.)
-
charakterystyka polskich tańców narodowych (pokaz tańca i strojów)
-
nauka podstawowych kroków tanecznych
Podczas zajęć uczniowie poznają charakterystykę polskich tańców narodowych oraz dowiadują się jaką rolę odegrały w walce o zachowanie polskości podczas zaborów. Wszystkie tańce (polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak) prezentowane są przez znakomitych tancerzy. Na zakończenie uczniowie mogą spróbować swoich sił w nauce podstawowych kroków wybranych tańców.
TKACTWO
(klasy IV-VIII i szkoły średnie)
W ramach warsztatów uczestnicy poznają proces wytwarzania tkaniny metodą tradycyjną. Zajęcia rozpoczynają się od wprowadzenia na temat dawnego wiejskiego ubioru i sposobu pozyskiwania surowców na odzież. Prezentowane są wybrane elementy tradycyjnych strojów ludowych. Kolejnym etapem zajęć jest pokaz przędzenia na kołowrotku, dzięki któremu pozyskuje się przędzę potrzebną do ostatniej i najważniejszej części zajęć- tkania. Na tym etapie każdy uczestnik otrzymuje mini krosno, na którym tka kawałek tkaniny o wybranej przez siebie kolorystyce. Wytworzoną tkaninę każdy zabiera do domu.
DEKOROWANIE PIERNIKÓW
-
„Historia piernika”/opowieść
-
sprzęty i materiały do dekoracji ciasteczek/ pokaz
-
dekorowanie pierniczków
Na początku zajęć dzieci poznają historię piernika. Podczas warsztatów udekorują pierniki kolorowymi lukrami oraz posypkami, poznają różne techniki dekorowania. Zapoznają się ze sprzętem oraz różnymi materiałami do dekoracji ciasteczek.
Uczestnikom zapewniamy:
- przepis na idealne pierniki
- do 3-4 szt. pierników do zdobienia - w zależności od możliwości twórczych uczestników
- gotowy lukier do zdobienia i posypki
- wszystkie materiały do pracy i utrzymania porządku
Warsztaty prowadzi Ewa Kiszowara, dekorator pierników, twórca rękodzieła ludowego i artystycznego, właściciel w „Moje pierniki” www.facebook.com/mojepierniki/
Polecamy także profesjonalne szkolenia dla dekoratorów i cukierników.
Prowadzimy również sprzedaż pierników dekoracyjnych na różne okazje- święta, komunie, chrzty, wesela, Dzień Nauczyciela, Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, urodziny, rocznice i podziękowania.
HAFCIARSTWO
(klasy IV-VIII i szkoły średnie)
Podczas zajęć uczestnicy poznają krótki zarys historii haftu i nabywają podstawowych umiejętność wyszywania metodą haftu atłasowego. Młodzież ma okazję przyjrzeć się z bliska bogato haftowanym strojom ludowym, a następnie wyszywa czerpiąc z wzornictwa ludowego, lub kreuje swoje własne ornamenty.
UBIJANIE MASŁA
(przedszkola, szkoły podstawowe i średnie)
Pokaz ubijania masła metodą tradycyjną - w maślnicy. W procesie tym biorą udział wszyscy uczestnicy zajęć, którzy następnie mogą skosztować wyrobionego przez siebie masła.
Zachęcamy do łączenia tych zajęć z innymi, np. "O pasterzach"
WYRABIANIE SERA
(przedszkola, szkoły podstawowe i średnie)
Pokaz wyrabiania sera metodą podpuszczkową. Jest to bardzo stara, tradycyjna metoda, zapoczątkowana przed wieloma wiekami w naszym kraju najprawdopodobniej przez karpackich pasterzy. Sery podpuszczkowe należą do najsmaczniejszych i najbardziej popularnych. Są nimi m.in. oscypek, czy sery żółte dostępne dziś w każdym sklepie. Pokaz połączony jest z degustacją sera wykonanego właśnie tą metodą. Polecamy łączenie warsztatów z zajęciami o pasterstwie, winobraniu lub innymi wybranymi przez Was.
"STUKAWKA PUKAWKA"
(przedszkola, szkoły podstawowe)
Tematem warsztatów są ludowe instrumenty perkusyjne przybierające na wsi rożnorakie formy. Niektóre z nich wytwarzane były przez rzemieślników ze starannie dobranych i przygotowanych materiałów (np. bębny), inne miały charakter "półprofesjonalny" ale zadziwiały kształtem (np. diabelskie skrzypce), a jeszcze inne wykonywane były z tego, co można było znaleźć w domu (np. łyżki, czy tarka). Podczas zajęć dzieci wchodzą w świat rytmu, tworząc wspólnie jedną dużą orkiestrę perkusyjną. Podczas warsztatów mogą także wykonać prosty instrumencik uderzany.
WIELKANOC
(przedszkola, szkoły podstawowe, średnie)
Przygotowaliśmy dla Was propozycję warsztatów dla dzieci i młodzieży, które przybliżą im nieco mniej znane zwyczaje związane z Wialkanocą i poprzedzającym ją Wielkim Postem, takie jak "dzień garkotłuka", czy "obwożenie kurka po wsi". Na warsztaty składają się następujące elementy, które można dowolnie dobierać według potrzeb przedszkola, szkoły, czy domu kultury:
-
opowieść o dawnych zwyczajach
-
prezentacje muzyki ludowej na żywo
-
zabawy taneczne i zawody związane tematycznie z Wielkanocą
-
zdobienie jajek
-
wykonywanie innych dekoracji świątecznych
WINOBRANIE
(przedszkola, szkoły podstawowe, średnie)
Warsztaty poświęcone winogronom, a więc owocom porastającym niegdyś bardzo licznie lubuskie nadodrze. Zajęcia nawiązują do długich tradycji winiarskich naszego regionu. Podczas pokazu winogrona poddawane są obróbce tradycyjnymi metodami, których celem jest pozyskanie z owoców tego co najcenniejsze - soku. Winogrona są deptane, oraz zgniatane i ściskane za pomocą specjalistycznych sprzętów. Zwieńczeniem pokazu jest degustacja świeżo wyciśniętego soku. Dla dorosłych uczestników można także zorganizować degustację lokalnych win i serów. Pokaz można również łączyć z ludową oprawą muzyczną.
KOLĘDNICY
(przedszkola, szkoły podstawowe, średnie)
Zajęcia poświęcone bożonarodzeniowym tradycjom kolędniczym. Okres grudniowo-styczniowy, już w czasach przedchrześcijańskich posiadał dla ludu duże znaczenie. Był to czas tzw. "godów", czyli zimowego przesilenia i styku starego i nowego roku. W czasach późniejszych przyjęło się, że w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli po wsiach przechadzały się grupy kolędników, niesfornych przebierańców, grających, śpiewających i płatających figle mieszkańcom odwiedzanych domów. Wykonując kolędy, odgrywając różne scenki i składając powinszowania, zapewniali domownikom zabawę i błogosławieństwo, za co wynagradzania byli rozmaitymi datkami.
Decydując się na udział w tych zajęciach, przygotujcie się na wizytę właśnie takich kolędników, na wspólne kolędowanie z żywą muzyką i na dobrą zabawę!
ZAJĘCIA CYKLICZNE
Stała oferta skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Podczas cyklicznych zajęć edukacyjno-artystycznych dzieci uczą się tradycyjnych polskich tańców, zabaw i śpiewu. Poznają także ciekawostki na temat dawnych instrumentów, strojów i zwyczajów. Zajęcia poszerzone są o ćwiczenia rytmiczne dostosowane do wieku podopiecznych. Wszystko to sprawia, że dzieci rozwijają sprawność ruchową, koordynację, słuch muzyczny i głos, oraz nabierają pewności siebie.
CENY
CENY ZA PRZEPROWADZENIE ZAJĘĆ UZGADNIANE SĄ INDYWIDUALNIE.
KOSZT JEDNYCH ZAJĘĆ NA TERENIE ZIELONEJ GÓRY ZACZYNA SIĘ OD 250 ZŁ
01a | 01b | 1 |
---|---|---|
15 | 24 | 28 |
31 | DSC09820 (Copy) | DSC09821 (Copy) |
DSC01469 (Copy) | DSC01479 (Copy) | DSC01486 (Copy) |
DSC01489 (Copy) | DSC09842 (Copy) | DSC01461 (Copy) |
IMG_20200906_132928 a | IMG_20200906_132928 c | 39 (Copy) |
IMG_20200906_133517c | IMG_20200911_121337 | MCZ04533 |
MCZ04535 | MCZ04536 | Gosia_Bartek_28_10_2021_HQ_460 |
Gosia_Bartek_29_10_2021_HQ_460 | Gosia_Bartek_29_10_2021_HQ_461 | IMG_20200203_113926 |
IMG_20200203_120716 |